tasarım ve uygulama: kütahya grafik
 
   
Dışardaki Hayat Projemiz Zafer Kalkınma Ajansı Tarafından Desteklenmektedir
 
   
 
 
DERNEĞİMİZİN FAALİYET RAPORU
FAALİYET RAPORU


2007 / 2008 / 2009/2010/ 2011


KÜTAHYA SAKATLAR DERNEĞİ olarak ilimiz merkezinde şube olarak faaliyet göstermekteyiz.

ÜYE DURUMUMUZ :
Bugün itibariyle kesin kayıtlı 225 üyemiz mevcuttur.


ETKİNLİKLER- SEMİNERLER- KURSLAR- PROJELER- VE DİĞER KONULAR :

2007
05.Aralık./ DIDO isimli projemiz ABGS kabul edildi

15.Ocak./ Kütahya ilimizde yapılan bakım evinin açılışı ve özürlülere yaptığımız ziyaret yapılmıştır.

03.Şubat./ Derneğimizin tanıtılması için Mahalli TV kanalı BTV ile anlaşma yapılarak 8 defa paket yayın yapılarak tanıtım yapılmıştır.

07.Şubat./ İşçi Bulma, Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Eğitim destekli Engelli üyelerimize el işi ve Muhasebe kursu açılmıştır.

09.Mart./ Milli Proviktivite Merkezi MPM ve İş kur Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile özürlülerimize el becerisi ev aksesuarı folklorik bebek buzdolabı süsü kursu bayanlara ve erkeklere ayrı ayrı açılmıştır.(15 erkek 15 bayan)

30.Nisan./ İnsan hakları toplantısına katılım sağlanmış ve özürlü hakları savunulmuştur.
11.Nisan./ Kütahya Gediz Kaymakamı ilçemizdeki engellilere yapmış olduğu Bilgisayar projesi ile 20 engellimize bilgisayar dağıtılmıştır.

12.Nisan./ Elişi kurslarımızda yapılan elişlerimizin satılması amacı ile Kütahya fuarında sergi satış yeri açılmıştır.

14.Nisan./ Derneğimizin yaptığı işbirliği ile Başkanımız Hatice YAKAR Almanya’dan programa davet edildi.

20.Nisan./ Genel Merkezden gelen yazıya istinaden Eğitim Seminerine başkanımız
Hatice YAKAR 3 seminere katılmıştır.

27.Nisan./ Bilgi Üniversitesinin AB Projesi kapsamında İnsan Hakları Sivil Toplum Kuruluşları Seminerine Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa ERGÜN katılmıştır.

03.Mayıs./ Avrupa Birliği başta olarak, Kütahya Valili’ ve Belediyesi sosyal ortak olarak kabul edilerek Vali’lik Avrupa Birliği Bürosunda görevli Akın KARA ile birlikte Online Engelli Bilgi Masası Projesi hazırlanmasına karar verilmiş ve bu proje çalışmalara başlanılmıştır, ekip çalışması gerektiğinden ekip kurulmuştur. Bu ekipte Akın KARA
Hatice YAKAR, Mustafa ERGÜN, Hülya SEL Mustafa SÜER, Halil ÖZEL,
Hüseyin CESUR, Sevda KARATAŞ ve Özden DERE görev almıştır.

2007

03.Mayıs./ Almanya’da çalışan Osman SOYCAN’ın aracılığı ile temin dilinen manüelli sandalyeler İstanbul Gümrüğünden Mustafa ERGÜN tarafından getirilmiş ve dağıtılmıştır.

06.Mayıs./ Hıdrellez şenliklerinde üyelerimize moral olması açısından ana sultan mesire yerinde piknik düzenlenmiştir.

10-16 Mayıs./ Sakatlar haftası nedeniyle, sevgi yolu caddesinden Vali lik önüne kadar yürüşümüzden sonra Vali lik önünde Protokol eşliğinde günün anlam ve önemi ile ilgili törenle çelenk konulup, Sakatlar haftası kutlanılmıştır.

19.Mayıs./ Sakatlar haftası nedeniyle Hava Er Eğitim Tugayında Engelli üyelerin askerlik sevinci...
19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramında yürüyüşümüz.

30.Mayıs./ Elişi kursu ile beraber bilgisayarlı muhasebe kursu sertifikaları verildi.

12.Haziran./ Derneğimizde tüzüğümüz gereği spor kulübü kurulmasına karar verildi, Sosyal Yardımlaşma Vakfıyla proje hazırlandı bu projelerden, tekerlekli sandalye basketbol takımı ve havalı silah atıcılık takımıkuruldu. Dernekler Masası Müdürlüğü spor kulübünün kuruluşunun ayrı prosedürle ayrı bir dernek olarak kurmamız gerektiğini istedi. Bizde Yönetim olarak Engelliler Umut Spor Kulübü olarak kulübümüzü kurduk. Çalışmalara devam ettik.

25.Haziran./ Vali’liğin bize vermiş olduğu Devlet Hastanesi karşısındaki şuandaki yerimizdeyiz. Bu yerimizin tadilat için Kütahya Valiliği tarafından Özel İdare Müdürlüğünce Belediye Başkanlığı ve dışarıdan bazı kişiler derneğimizce karşılanarak tadilatı tamamlatılmıştır.

06.Temmuz./Derneğimiz üyelerine moral olması amacıyla Gediz Murat dağında 45 kişilik
3 günlük bir gezi düzenlenmiştir.

2008

01.Ocak./ DIDO isimli projemizin çalışmları başlandı.

09.Ocak./ Derneğimize yeni alınan 5 bilgisayarla,İşçi Bulma, Halk Eğitim Merkezi ve Çıraklık Eğitim destekli bilgisayar operatör kursu açılmıştır.

12.Ocak./ Kulübümüz.cumartesi günü kurulmuştur. Yeri yine Kütahya Sakatlar Derneği’nin yan bölümündedir.

21.Ocak./ Engelli üyelerimize yabancı dil kursu açılmıştır.

14.Şubat./ Vali,Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı’nın Hanımları
ve Bayan Emniyet memurlarımıza çay günü düzenlendi.

20.Mart./ İnglizce kursuna katılanlardan başarılı olan 20 üyemize sertifikaları düzenlenen törenle verilmiştir.

04.Nisan./ Çek Cumhuriyeti SKV Ostrava ve İtalya İspanya ortaklarımıza çalışma ziyareti yapılmıştır.

06.Mayıs./ Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi olarak Kütahya’nın dünyaca ünlü ressamı Hüseyin YÜCE ziyaret edildi. Projemiz kapsamında yapılacak fotoğraf yarışması hakkında görüşleri alındı.

13.Mayıs./ Sakatlar Haftası nedeniyle Polis Evinde Animasyon Gösterisi yapılmıştır.

10-16.Mayıs./ Sakatlar haftası nedeniyle, sevgi yolu caddesinden Vali lik önüne kadar yürüşümüzden sonra Vali lik önünde Protokol eşliğinde günün anlam ve önemi ile ilgili törenle çelenk konulup, Sakatlar haftası kutlanılmıştır.

15.21.Mayıs./ AZERBAYCAN ortak katılım , Eylem 1.1 Farklı kültürlerin bir araya geldiği gençlik değişimlerini içeren “ BRIDGE TO THE FUTURE / GELECEĞE KÖPRÜ ’’ isimli proje katıllınmıştır.

05.Haziran./ Anadolu kız meslek lisesi öğretim görevlisi Meral ORHAN’ın sunusuyla verilen Engelli ailelerin çocuklarıyla iletişimi ve Engelli çocukların bakım ve iletişimi hakkında verdiğimiz eğitim semineri verildi.

18.Haziran./ Mikrobiyoloji uzmanlığı ve araştırmacı Sağlık Müd. Personelinden Dr. Aysel GÜNBANDILAR’ın sunusuyla verdiğimiz Su ve Gıdalardan Bulaşan Önemli Hastalıklar Seminer verilmiştir.

25.29.Haziran./ Konfederasyon ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce 1. Engelliler ve İhtiyaçları Fuarına, Ankara’da Kültür Merkezinde katıldık.

29.Haziran./ Web tasarım kurs sertifika töreni yapılmıştır.
30.Haziran./ İnglizce dil kursu sertifika töreni yapılmıştır.


2008

11.Temmuz./ Derneğimiz üyelerinin Milli Prodüktive Merkezi ve İş Kur’la yapılan elişi ve folklorik bebek kursundan kazanılan malzemeleri sergilemek amacı ile Fuarda Stand açıldı.


19.Temmuz./ Spor Kulübümüzün yönetim seçimi yapılmış ve Başkanlığına, KÜTAHYA SAKATLAR DERNEĞİ'nin hâlen başkan yardımcılığını sürdüren Mustafa ERGÜN seçilmiştir.

19.Temmuz./ Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Ali İhsan NAZLI’nın verdiği, Tüketici ve Söz Sahibi Olma hakkındaki semineri verilmiştir.

28.Temmuz./ Kütahya Sakatlar Derneğinin kurduğu Engelli Umut Spor Kulübünün Basketbol takımının antrenman çalışmaları pazartesi günü saat 19:00 da başlamıştır.29.Temmuz./ AB projesi DIDO kapsamında yaklaşık 20 özürlüye bilgisayar Web tasarım kursu açılmıştır.

04.Ağustos./ Dumlupınar Üniversite-sinden Mehmet KURUGİL gurubuyla Dumlupınar, müze, Çal köy Zafer abidesi ve Afyon istasyonunda bulunan şehitlerimize ziyareti yapılmıştır.
09.Ağustos./ Gönüllü Üyelerimizle katıldığımız Aizanoi Kültür Şöleni Çavdarhisar`da ``İkinci Efes`` olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti`nde Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından düzenlenen kültür şölenine katılınılmıştır.
24.27.Ağustos./ DIDO isimli AB tarafından desteklenen Çek Cumhuriyeti SKV Ostrava ve İtalya ortaklarımızla Derneğimizde çalışma ziyareti yapılmıştır.

27.Ağustos./ DIDO " isimli Projemizin faaliyetleri kapsamında fotoğraf yarışmasının düzenlendi ve ödülleri Kütahya Vali'si Şükrü KOCATEPE tarafından verildi

27.Ağustos./ DIDO " isimli Projemizin faaliyetleri kapsamında Kioks-ların açılışı,Kütahya Vali'si Şükrü KOCATEPE tarafından yapıldı.

11.Eylül./ il Nüfus müdürlüğünden Yurdanur ASA sunusuyla verilen Vatandaşlık ve Nüfus Bilgileri konusundaki seminerimiz.

18.Eylül./ Rehberlik araştırmadan Zihinsel Engelli ve aileleri hakkında Mustafa ÜNSAL beyin sunusuyla verilen seminer verilmiştir.

21.Eylül./ Katılım Öncesi Süreçte Sivil Toplumun Güçlendirilmesi:STK Hibe Programı engelli kişilerin toplumla bütünleşmesini geliştirme programı NGO-A2-49 nolu ve proje adı: ONLINE ENGELLİ BİLGİ MASASI( DIDO/ Disabled info Desk Online) adlı projemizin Faaliyetleri kapsamında Kütahya Sakatlar Derneğinde 32 sivil toplum örgütlerinin yetkilileri ve temsilcileri basınımıza davet edilerek Dernekler Platformu kuruldu.

2008
26.Eylül./ 04 Ekim/Valmiera/Letonya da,Vidzeme üniversitesi öğrenci birliğinin oluşturduğu Eylem 1.3 (Up to you) isimli projelerine Derneğimizden gönüllü üyelerimiz proje ortağı olarak katılmışlardır....

06.12 Ekim/ MACARİSTAN & BUDEPEŞTE : ortak katılım, “ TC.İMAGE BULİLDİNG COURSE FOR İNCLUSİON GROUPS ’’
Engelli gençlerin sosyal kazanımlarını içeren isimli projelerin çalışmalarına katılımı.


10.Ekim./ Engelliler Maliye ve Sosyal Güvenlik Hakkında seminer verilmiştir.

10.14.Ekim./ DIDO ( Disabled info desk online- online engenli bilgi masası )isimli AB projesi kapsamında ortaklarımızdan olan İtalya'ya gidilip proje çalışmaları yapılmıştır.

13.10.Ekim./Ayrıca Derneğimizde DİDO Proje kapsamı dahilinde, Derneğimizin Web Sitesi İnternet Hattı ve Vodafone’dan Jet SMS Hattı alınmıştır.

24.30./ Kasım./ Antalya’da Ulusal Ajansın düzenlediği Eylem 4.3 KÜLTÜRLER ARASI DİYALOG (empati kurma yolları) liderlik nasıl olunur vasıfları nelerdir ?. eğitim seminerine katılımı.
2009

03.Ocak./ Metem tesislerinde engelliler hakkında toplantıya katılım sağlanmıştır.

05.Ocak./ Gönüllü üyelerimizle akşam moral gecesi düzenlenmiştir.

15Ocak./ Okuma yazma bilmeyen Engelli çocuklarımız ve üyelerimize okuma yazma
kursu açılmıştır.

28.Şubat./ Derneğimizin “GENÇLİK KOLLARI ’’ birimin de kurulan ve üniversiteli öğrenciler den oluşan “GÖNÜLLÜ ÜYE VE GENÇLİK KOLLARI ’’ adı altın daki çalışmalarımız,Derneğimizin toplantı salonun da bu gün yaptığımız ilk toplantımız da alınan karalarla neznin de şekillenmesi için 28 .Şubat.2009 tarihinde başlamıştır.

02.Mart./ Kütahya Halk Eğitim Merkezi destekli ,Engelli üyelerimize saz kursu açılmıştır.

14.03./ Yörükler ve Türkmen Dernekleri Kütahya Derneği ile işbirliği ile Halk Eğitim Merkezinde Eğlence düzenlenmiştir.

22.Mart./ Derneğimizin Başkanlık seçimi yapılmıştır. Başkanımız yine Hatice YAKAR seçilmiştir.
3.Nisan./ İşçi bulma destekli Engelli üyelerimize açmış olduğumuz -2.kademe akülü sandalye tamir kursumuz,hafta içi 5 gün sabah 9:30 dan,öğle 13:00 kadar süreyle yan odamızdaki tamir dershanemizde devam etmektedir.
3.Nisan./ Ulusal Ajansın düzenlediği, Eylem 5.1
GENÇLER VE GENÇLİK POLİTİKALARINDAN SORUMLU OLANLARIN…
eğitim seminerine katılım sağlanmıştır.

10.16.Mayıs./ Sakatlar Haftası dolayısıyla Uşak ta, Uşak Engelliler tarafından Öğretmen evinde ağırlandığımız,Uşak Engelliler Derneği ile Sakatlar Haftası kutlanıp,Derneğimizin Basketbol takımı ile gösteri maçı yapılmıştır.2009YILI

29.30.Haziran./ Genel Kurul Toplantısına Hatice YAKAR – Mustafa ERGÜN’ün katılmasına karar verilmiştir.
27.30.Ağustos./ Derneğimizin, Kütahya Gençlik Konseyi ile birlik yapmış olduğu KURTULUŞA GİDİYORUZ projesi 4 günlük gezi ve ziyaretlerle gerçekleşmiştir.
Bilgisayarlı ön muhasebe kursu 10 kişilik Çıraklık eğitim iş kur müdürlüğü ortaklı ile derneğimizde üyelerimize kurs verilmiştir.
Ayrı bir proje ile üyelerimizden 10 kişiye Photoshop Web tasarım kursu verildi bitiminde belgeleri dağıtılmıştır.
26.30.Ekim./ Antalya / Kaş AB.Proje Gurubunun yapmış olduğu, 7 Avrupa ortaklı
Let’s work for youth and democracy. (Haydi gençlik ve demokrasi için çalışalım). Projesine
Antalya / Kaşta 4 gün süreyle Derneğimizden katılım olmuştur.

03.Aralık Dünya özürlüler günü basın bildirisi sunulmuştur.
2009
Sayın Vali miz Şükrü KOCATEPE , Engelliler Umut Spor Kulübümüze 5 Basketbol aracı hediye ederek desteklerini devam ettirmektedir.Engelliler Umut Spor Kulübümü yönetimi ve sporcuları olarak Kendilerine teşekkür ederiz.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe nin destekleri ile kurulan Kütahya Bedensel Engelliler Umut Spor kulübü, Yönetim Kurulu Üyeleri ve sporcuları Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe ye makamında teşekkür ziyaretinde bulundular.
Engelliler Umut spor kulübümüz 2009_2010 Fikstürü ne göre Bölgesel lig de maçlara katılmış Valiliğimiz desteği ile maçlarını bitirmiş ve seneye aynı şekilde devam edecektir.

2010

Derneğimize ve iş kur Müdürlüğüne kayıtlı özürlülerimizden 3 kişiye Akülü sandalye tamir kursu açılmış sertifikaları verilmiştir.

İş kur Müdürlüğü Çıraklık eğitim ortaklığı ile kurs yeri derneğimiz olmak kaydı ile Derneğimiz üyelerine Bilgisayarlı Büro yönetimi ve sekreterlik.yönetici asistanlığı 10 kişilik kurs açılmış kurs bitiminde belgeleri verilmiştir.

İş kur Müdürlüğü. Çıraklık eğitim yapılan proje gereği 2. defa 3 özürlümüze akülü sandalye tamir kursu açılmış belgeleri verilmiştir.

10 _ 16 Mayıs Etkinliklerine katılım sağlanmıştır.

8 Kasım da haftada 3 gün 160 saatlik 10 kişilik bilgisayar operatörlük ve öğrenme kursu açılmıştır.

3 Aralık dünya özürlüler gününde Sosyal hizmetler il müdürlüğü Görme engelliler.işitme engelliler,Spastik engelliler. Otistik engelliler dernekleri ile ortaklaşa derneğimizin de katılımı ile Valilik.Belediye başkanlığı bazı özürlü aileleri ziyaretleri Görme engellilerin programı ve derneğimizin programları ile kutlamalarda bulunulmuştur.

Derneğimiz iş kur çıraklık eğitim protokolü ile 160 saatlik bilgisayar öğrenme kursu için 10 kişilik kurs açılmış kursumuz devam etmektedir.

2011

¬Derneğimizin Simav,şaphane, Gediz ilçelerindeki özürlülerimize Bilgisayarlı ön muhasebe kursu 15’er kişilik toplam 45 kişiye kurs açılmasına ve kursiyerler işkur’dan harçlık alınar ak devam edilecektir.
10_16 Mayıs sakatlar haftasında 8 adet mauyel sandalye dağıtılmıştır.
Derneğimiz 10_16 Mayıs Sakatlar haftası kutlamalarını Sosyal Hizmet.Md. Sağır ve dil.6 nokta görme engel., Otistik derneği ve derneğimiz işbirliği ile proğram kutlamasına katılmıştır. Simav ‘daki 19 mayıs günü olan deprem zedeleri ziyarete gidildi ve oradaki tekerlekli sandalye ve seyyar tuvalet ihtiyacı tesbiti yapılarak dağıtımı sağlanmıştır.
Derneğimiz üyelerinden 15 kişiye Tek kullanımlık terlik dikim atölyesi açılmıştır.açılan kursumuz tekerlekli sandalye ağırlıklı kişilere yönelik olarak çiniciler çarşısında açılmıştır.
Derneğimiz üyelerine Zafer kalkınma ajansından Proje yazma yönetme PCM bilgi ve beceri kursu açılmıştır.
Derneğimiz 3 Aralık dünya özürlüler günü kutlamaları için spastik engelliler,6 nokta görme engelliler,otitk engel.derneği ve derneğimiz işbirliği ile kutlamalara katılım sağlanmıştır.


Hatice Yakar
TSD Kütahya şb.Başkanı
24 Ocak 2012 Salı - 12:03
 
 

 

 
     

 (10 Nisan 2013 Çarşamba - 15:28 )
  engelsizterlikler.com internet sitesi yayında

(03 Ocak 2013 Perşembe - 17:13 )
  Tek kullanımlık otel terliği internet sitesi yayında.

 
Anasayfa | Hakkımızda | Amaçlarımız | Haberler | Fotogaleri | Dernek Faaliyetleri | Dernek Projeleri | İletişim | Anasayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle
Site içerisinde yer alan görsel ve yazılı materyaller Kütahya Sakatlar Derneğine aittir. Her hakkı saklıdır. 2011 ©